Amennyiben tetszett a cikk, kérlek oszd meg:
Inka király (forrás: flickr.com)
Miről szólnak az inka mítoszok?
Az inkák mítoszait a spanyol származású, asztronómiával és történelemmel foglalkozó Pedro Sarmiento de Gamboa (1532-1592/96) kapitány is összegyűjtötte. 1572-ben készített írásából megismerhetjük az inkák történetét. A könyv bevezetésében ezt írja: „A történeteket Xauxa völgyében, Guamangában, de legfőképpen Cuzcóban, abban a városban gyűjtöttem össze, ahol az Inkák éltek, és ahol tetteik legtöbb bizonyítéka fellelhető, ahol mind a mai napig élnek olyan személyek, kiknek éppen a hajdanvolt királyokkal kapcsolatos legendák megőrzése a feladatuk.”
Pedro Sarmiento de Gamboa kapitány (forrás: en.wikipedia.org)
Az inkák és az Özönvíz
Az inkák története a teremtéssel kezdődik. Viracocha „Minden Dolgok Teremtője” létrehozta a világot. Az első rosszul sikerült próbálkozás után, amikor próbaképpen óriásokat alkotott, látta, hogy ez így nem lesz jó, kijavította a munkáját, és megteremtette az embereket. Az embereknek törvényeket alkotott, amelyeket ők nem szeghettek meg, de mivel gőgösek és irigyek lettek, mégis áthágták a szabályokat. Viracocha megátkozta őket, és bekövetkezett az Özönvíz. Néhány ember túlélte, de csak azért, hogy utódokat hagyjanak hátra, és létrehozzák a következő nemzedéket. Ezt olvasva az juthat eszünkbe, hogy ez a történet majdnem azonos a bibliai Noé történetével.
Egyre több bizonyíték szól amellett, hogy az Özönvíz valóban megtörtént. A Titanic felfedezője, Robert D. Ballard által vezetett kutatócsoport már húsz évvel ezelőtt bizonyítékot talált arra, hogy a legenda igaz lehetett. A Fekete-tengerben 92 méteres mélységben egy négyszögletes épületet találtak, ami feltételezésük szerint egy csűr lehetett. Ezen kívül számos használati eszközt is feltártak, amiből azt a következtetést vonták le, hogy a terület az Özönvíz előtt lakott volt. A Pennsylvaniai Egyetem archeológusa, Fredrik Hiebert szerint ez olyan fontos felfedezés, hogy újra kell írnunk a történelemkönyveket. A nagy áradásnak a nyomát már több helyen is megtalálták. A legutolsó özönvizet körülbelül i.e. 7600-ra datálják a kutatók.
Újabb felfedezések szerint a tudósok először találtak arra bizonyítékot, hogy a földköpeny alatt körülbelül 500 km-es mélységben, hatalmas kiterjedésű vízréteg van, amely akár nagyobb mennyiségű is lehet, mint az óceán. Talán ezek a földalatti vizek és a földfelszín feletti esőzések okozhatták az özönvizet.
Az Özönvíz története majdnem minden nép emlékezetében, írott és elbeszélt mítoszaikban megtalálhatók, ezért az eléggé valószínűtlen, hogy az egymástól függetlenül, egymással nem érintkező, más területeken élő népek ugyanazt a mesét találják ki. Egyre több kutató, közöttük tudósok is, foglalkozni kezdtek a mítoszokkal, mint lehetséges valós eseményeken alapuló történetekkel – kezdve Schliemann-nal, aki egy ókori görög történet alapján megtalálta Tróját -, és így egyre több legendáról bizonyosodhat be, hogy valóságos tényeken alapul.
Források:
Könyv:
Sarmiento de Gamboa, P. (1572). Inkák (2007. kiad.). (Z. Szántai, Ford.) Magyarország: TRAJAN könyvesműhely
Weboldalak:
Megtalálták az özönvíz nyomait http://www.hetek.hu/kulfold/200009/megtalaltak_az_ozonviz_nyomait
Mineral hints at bright blue rocks deep in the Earth
Amennyiben tetszett a cikk, kérlek oszd meg:

Az égbenyúló sziklák kolostorai – Meteora
Egy görögországi nyaralás során kár lenne elszalasztani a lélegzetelállítóan szép Meteorát, a “levegőben lebegőt” megnézni. A kontinensen, Paralia Katerinitől – az egyik legkedveltebb tengerparti üdülőhelytől – 2,5 óra autóútra, Kalambaka (Kalampaka) város mellett magasodik az égbe a “kő-erdő”, ahol a sziklák tetején épített kolostoraikban a világról lemondott szerzetesek élnek odaadó visszavonultságban. Ez a hely a 11. század óta lakóhelye az ortodox szerzeteseknek, akik eleinte remetebarlangjaikban gyakorolták a hitüket.

Szlovénia – A postojnai cseppkőbarlang és a predjamai barlangi vár
A postojnai cseppkőbarlangot méltán nevezik a Barlangok Királynőjének, a világ egyik legszebb barlangja. A barlang mélyébe kisvasúton utaznak a látogatók, majd egy 1,5 km-es könnyű sétával gyalog tekinthetik meg ezt a földalatti csodát, fenséges galériákban, hatalmas termekben sétálhatnak, amely zsúfolásig tele van szebbnél szebb cseppkövekkel. Postojnától 10 km-es autóútra található a predjamai barlangi vár. A barlangba épített vár már önmagában is csodálatra méltó, egy középkorban épített mesevár, a története ugyancsak csodás, izgalmakkal teli, titkos alagutak és a szlovén Robin Hood legendája teszi még érdekesebbé.

Csodák világa – A tündérek nyomában
A tündérek egy embertől különálló világban, talán egy másik dimenzióban létező, jó vagy rossz szándékú lények, akik nálunk magasabb fokon állnak, emellett varázserővel is rendelkeznek. Számos nép mitológiájában és meséiben megtalálhatók valamilyen formában. Az emberek és a tündérek gyakran keveredtek egymással szerelmi viszonyba, a tündérlányok számos esetben mentek feleségül emberhez. A középkorban több nemesi család tündérősanyától eredeztette a családfáját. Szép Melusine Poitou grófjai, a luxemburgi királyi ház, valamint II. Henrik angol király ősanyja volt.

Lehetséges lesz az időutazás?
Amióta Einstein átformálta a fizikai világképet, alapvetően megváltoztatta az időutazásról a gondolkodásunkat. Mostanában kezdjük csak elfogadni azt tényt, hogy talán a nem túl távoli jövőben elérhető lesz a jövőbe, vagy akár a múltba való utazás. 50 évvel ezelőtt még a sci-fi fogalmába tartozott, és hallatán mindenki nevetve legyintett, de napjainkban Einstein nyomdokain elindulva már neves tudósok vizsgálják az időutazás lehetőségét.
Mit tudunk az időről?
Úgy tűnik számunkra, hogy az idő egy irányban mozog a jelentől a jövőig, de a jelenlegi kutatások bebizonyították, eddig tévedtünk.

Zeusz házasságtörései – 1. rész
Zeusz, aki a görög mitológiában az ég és föld ura, az istenek királya volt, hatalmát azzal erősítette meg, hogy égi lényekkel, halandó nőkkel számtalan gyermeket nemzett, az istenek és halhatatlanok jelentős részének ő volt az apja. Az erotika iránti telhetetlen vágyát Héra, a felesége, nem nézte jó szemmel, ezért hogy céljait elérje, gyakran cselhez folyamodott, a földi nőket álcázva, pl. bika, vagy hattyú képében ejtette teherbe. Kiváló gyermekei születtek, akik neves dinasztiák ősei lettek, mítoszok, legendák szólnak hőstetteikről.

Machu Picchu – Város a fellegek között
Lenyűgöző természeti környezetben, 2450 m tengerszint feletti magasságban található Machu Picchu, melynek romjai az Andok keleti lejtőin, gazdag trópusi növény- és állatvilággal körülvéve, Cuzcotól 110 km-re, egy meredek hegygerincen magasodik a felhők közé. Sokkal több, mint egy építészeti csoda, mert a romoknak és a környező vidéknek, a cukorsüveg hegyeknek, amelyek körülölelik az ősi várost, különleges varázsa van. Megérint, elvarázsol, és kíváncsivá tesz.